Септембар 24, 2018 14:54

ПРОСЛАВЉЕН ДАН И КРСНА СЛАВА ОПШТИНЕ РИБНИК, а тим поводом је и уприличено отварање "Трга 9.јануар" и спомен-собе погинулим борцима

ОТВОРЕН ТРГ „9.ЈАНУАР“ И СПОМЕН - СОБА

Поводом Дана и крсне славе општине Рибник, 21. септембра, Мале Госпојине, Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић, начелник општине Рибник Раденко Бањац и представник породица погинулих бораца Бобо Савановић данас су у центру Рибника пресијецањем врпце отворили спомен-собу борцима Војске Републике Српске, те Трг "9. јануар". Изградњу спомен-собе и Трга у Рибнику помогли су Влада РС, предсједник Републике Српске и општина Темерин из Србије. Вриједност радова је око 300.000 КМ.

Савановић је казао да је овај данашњи догађај уприличен у знак неизмјерне захвалности и поштовања према оним најбољима који су страдали у протеклом рату и који су били свјесни шта значи слобода нашег народа. „Двадесети вијек је био тежак и крвав за српски народ. Поучени искуством из претходна два свјетска рата ми смо 90 година били јединствени и војска и народ и политика. Не смијемо заборавити величину РС, наших бораца, наших хероја који су страдали“, поручио је Савановић народу у Рибнику и додао да требамо чувати, развијати и јачати РС. „Влада РС и политика коју води има опредјељење економски јачамо Републику, да улажимо у сваку општину, а то смо радили и у Рибнику. Министраство рада је уложило око 2.500 милиона марака у ову општину у разним облицима“, истакао је Савановић. Наводи да ће Влада и у будућем периоду наставити улагати у ове општине које су највише страдале у протеклом рату.

Раденко Бањац је истако да је данас велики и историјски тренутак за општину Рибник и да изграњом спомен- собе потврђујемо свој идентитет и своје постојање. „Ово ће отворити и нови пут развоју наше општине. Окупили смо се да искажемо посебну част херојима који су своје животе дали за нашу слободу и независност. О њиховој храбрости морамо говорити како би они вјечно живјели“, казао је Бањац и додао да је са подручја ове општине у протеклом рату погинуло 288 бораца међу којима се 16 води као нестали.

Свечаности обиљежавања Дана и крсне славе општине Рибник почела су светом литургијом у храму Рођења Пресвете Богородице коју су служили свештеници овог краја. Након ломљења славског колача бројне делегације су положиле вијенце на централном спомен обиљежју.

У сали скупштине општине одржана је свечана сједница општинског парламента. Одлуком СО Рибник почасним грађанином општине Рибник проглашен је Милорад Додик, предсједник Репубилике Српске.

У органиазцији ШК Рибник одржан је и шаховски турнир на којем је прво мјесто заузео Неђо Станишић.

Текст и фотографије Весна Кевац

Подијели:
  • Раденко (Бошко) Бањац, начелник општине Рибник, рођен је 30.10.1968. године у Кључу, општина Кључ.

Сазнај више...

Тренутна температура