Јун 13, 2019 12:06

Дани ријеке Сане 2019.

Симболичним узимањем воде са извора ријеке Сане, почела је дводневна еколошко- туристичка манифестација Дани ријеке Сане, која окупља љубитеље природе седам општина, кроз које протиче ријека Сана. Вода узета са извора, Еко-штафетом под називом „Aqua Sana“, носи се све до ушћа гдје се  излијева уз поруку да вода на ушћу буде чиста као и  на извору.

Ове године воду са извора ријеке Сане Еко-штафетом захватила је Ана Рисовић, матурант Гимназије из Рибника, која је за ову прилику написала есеј о Сани. „Таква је. Имамо је. Наша је. Она је вјечни живот који нас чува  у својим токовима. Она је ријека са три стјеновита врела. Она је наше рођење, наш живот и наша смрт. Она је Сана. И живи смо док је имамо, а она је наша док је волимо“, написaла је Рисовићка.

Извори ријеке Сане су у Доњој Пецики, на граници општина Мркоњић Град и Рибник. За општину Рибник  Дани ријеке Сане су битна манифестација. „Данас имамо прилику да угостимо љубитеље ријеке Сане овдје на извору и да промовишемо наше природне љепоте. Имамо планова и за убудуће. Заједно са општином Кључ аплицирали смо за пројекат који финансира Вијеће Европе. Намјера нам је да сва добијена средства утрошимо овдје на изворима Сане. Урадићемо стазе и осмислити додатне садржаје“, казао је Небојша Караћ, начелник општине Рибник.

Након општина Мркоњић Град и Рибник, штафета је наставила пут општина Кључ, Сански Мост, Оштра Лука, Приједор до Новог Града гдје се завршавају Дани ријеке Сане излијевањем изворске воде на ушчу у Уну.

Манифестација Дани ријеке Сане покренута је 2000. године на иницијативу Мисије OEBS-a у БиХ, уз учешче општина Рибник, Мркоњић Град, Кључ, Сански Мост, Оштра Лука, Приједор и Нови Град, а први пут је одржана 2001. године. Редовно је одржавана, осим 2014. због поплава.

Подијели:

Тренутна температура