Фебруар 17, 2020 13:03

ИЗЛОЖБА РУКОТВОРИНА "ЗМИЈАЊСКА ПОКРСТИЦА"

Коло српских сестара "Блага Марија" из Ораховљана организовало је шесту изложбу рукотворина "Змијањска покрстица", на којој су предстваљне рукотворине са препознатљивим змијањским везом.

Најљепше уређен штанд имале су чланице Удружења жена „Врбљани“ а побједник на тему веза на женској кошуљи су чланице Кола спских сестара „Рођење Пресвете Богородице“ из Мркоњић Града.

Идејни творац изложбе Слободан Ћоћкало рекао је новинарима да је манифестација настала као омаж змијањском везу и да је њен циљ очување аутентичних предмета овога краја, а овогдишња  тема је  везана за змијањски вез на женској кошуљи.

" Постоје двије врсте кошуља, она која је мање украшена и она која је за удају, која је посебно украшена. Народ овога краја је познат по том специфичном начину украшавања ношње и то треба сачувати од заборава", истакао је Ћоћкало.

Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић каже да јој је посебно драго што се ова манифестација дешава на селу.

" Драго ми је што се чува традиција, што манифестација не познаје ни општинске, ни парохијске границе, и што је сваке године све бројнија. Поред змијањског веза, овдје можете видјети и богату понуду домаће хране", нагласила је Аничићева.

Општина Рибник подржава све манифестације које његују традицију и чувају народне обичаје. „Драго ми је што вечерас видим нова удружења која су формирана на територији наше општине.  Овакви видови представљања требају да буду наша будућност“, рекао је Небојша Караћ, начелник општине Рибник.

Члан Кола српских сестара "Вера, нада, љубав и мајка им Софија" из Превије Данијела Врачар каже да су на изложбу донијеле кошуљу из 1935. године. "То је посебна дјевојачка кошуља са црвеним змијањским везом, које су дјевојке облачиле на дан свадбе", објашњава Врачарева.

На изложби, која је одржана синоћ у Ораховљанима поводом празника Светог Трифуна, своје радове су представила и бројна друга удружења жена из Мркоњић Град и Рибника. Посјетиоци су уживали и у богатој домаћој храни, а све то је пратила пјесма пјевачке групе КУД- а"Петар Кочић".

Подијели:

Тренутна температура